آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان توضیح داده شد

جامعه 24- یوسف نوری با حضور در شبکه افق و در آستانه هفته دولت درباره اقدام تحولی ویژه در دوران مدیریت خود گفت: مدیریت در اردیبهشت ماه در جلسه ای با معلمان از اجرای سند تحول ناراضی است. در راستای اجرای سند تحول بنیادین، اولین اقدام تحول آفرین ما تحول در مرکز ثقل آموزش و پرورش یعنی تربیت معلم است.

وی افزود: تربیت معلم بیش از 100 سال قدمت دارد که در اوایل دهه 90 به دانشگاه فرهنگیان تبدیل شد اما دچار حوادثی شد که مجبور به رفع آن شدیم. نسبت معلم به دانش آموز 1:110 است.

هزار دکتر و معلم برتر جذب دانشگاه فرهنگیان می شوند

وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم باید این نسبت یک به 20 باشد، گفت: اولین قدم گرفتن مجوز و موافقت با استخدام معلم و احیای این نسبت با کمک وزارت علوم است. بنابراین 1000 دکتر و استاد را در دانشگاه جذب خواهیم کرد. 300 نخبه دیگر نیز وارد دانشگاه فرهنگیان می شوند. البته اخذ مجوز زمان بر است. حدود 5600 پزشک و معلم داریم که از این تعداد 1000 پزشک و معلم برتر در دانشگاه فرهنگیان شاغل هستند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: حوزه های خاصی مانند تربیت معلم چندسطحی، سلامت مدارس و چند مهارتی نداشته ایم و در حال حاضر برنامه ریزی هایی برای تربیت دانشجو معلم در این گونه زمینه ها وجود دارد.

نوری با تاکید بر اینکه دانشگاه فرهنگیان برای تحول بنیادین ماموریت گرا شده است، همچنین در پاسخ به سوالی درباره رتبه بندی معلمان گفت: معلم محور تحول است. یکی از کارهایی که باید برای معلم انجام شود این است که او را در شرایطی قرار دهیم که بتواند کیفیت آموزش را افزایش دهد.

آغاز رتبه بندی معلمان از 5 مرداد

وی روند تصویب و ابلاغ رتبه‌بندی را بررسی کرد و گفت: تصویب این آیین‌نامه با مشکلاتی مواجه شد و ایراداتی در کمیسیون تطبیق مجلس مطرح و اصلاح شد و آیین‌نامه بازنگری رتبه‌بندی نیز در ۲۴ مردادماه ابلاغ شد. سامانه رتبه بندی از امروز باز است تا برای چند نفر از همکاران تست کنیم تا مشکلات کمتر شود و از 26 همین ماه سامانه برای مراجعه همکاران باز می شود.

  قیمت بیت کوین امروز 1401/04/25

نوری افزود: برای اینکه تاخیر نداشته باشیم با سازمان برنامه صحبت کرده ایم تا بتوانیم بخشی از مطالبات همکاران – زمان اعمال قانون از 31 شهریور 1400 – علی الحساب پرداخت کنیم. به طوری که این انتظار تا زمانی که رتبه ها مشخص نشود، این گونه پاسخ داده شود که البته خیلی دور از انتظار نخواهد بود.

1.5 ماه؛ حداکثر مدت ارزشیابی هر معلم

وی ادامه داد: رتبه بندی موضوعی است که زمان می برد. اگر تاریخ را اعلام کنیم و تاخیری وجود داشته باشد، باید منتظر ماند. البته بابت این تاخیر عذرخواهی می کنم چون افرادی که بعد از رفع ایرادات وارد پروژه شدند شامل نشدند و وسعت آن بالای 800 هزار نفر است. ما سعی می کنیم این کار را سریع انجام دهیم. به تدریج پرداخت مطالبات را آغاز خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص زمان دقیق رتبه بندی گفت: زمان بندی رتبه بندی به این صورت است که از 5 مردادماه شروع می شود. این پروسه معمولا برای هر فرد حداقل یک ماه است و از زمان شروع کار برای هر فرد نباید بیش از 1.5 ماه طول بکشد.

برنامه دولت برای دستمزد منصفانه برای کارکنان

نوری درباره پایین بودن دستمزد معلمان و دغدغه های معیشتی قشر فرهنگی گفت: درک نابرابری منفی پاسخ های رفتاری خوبی نخواهد داشت. با این حال، این تأثیری بر عملکرد معلمان نداشته است و آنها هم نیستند. ما نباید اجازه درک نابرابری را بدهیم. مواردی مانند بیمه تکمیلی و رتبه بندی برای رفع این دغدغه معیشتی در دستور کار قرار گرفته است و دولت برنامه هایی برای عادلانه کردن حقوق کارکنان دارد.

  تبریک تولد تیم امیرسلیمانی به سبک لاله اسکندری + عکس

بیشتر بخوانید: قوانین ارزشیابی معلمان چه تغییراتی داشت؟


وی از دیگر اقدامات انجام شده توسط این وزارتخانه در سال گذشته به تغییر در تمهیدات تکمیلی معلمان و احیای مسابقات ورزشی معلمان اشاره کرد و در پاسخ به سوالی مبنی بر نظارت بر مدارس غیردولتی گفت: ما دارای سه دسته مدارس دولتی عادی، مدارس دولتی استثنایی و مدارس غیردولتی هستند. آموزش غیردولتی اعلام می شود و در صورت مشاهده تخلف مردم می توانند گزارش دهند.

شهریه مدارس غیردولتی یک نرخ ثابت نیست

وزیر آموزش و پرورش افزود: شهریه مدارس غیردولتی ثابت نیست و بر اساس شاخص های مختلف متفاوت است. طرح شفاف سازی مالی شهریه مدارس غیردولتی و لزوم داشتن حساب واحد مدرسه برای واریز شهریه در دست بررسی و تصویب است.

نوری بیان کرد: گزارش تخلفات قطعا بررسی و تاثیرگذار خواهد بود و تاکنون بیش از 40 مدرسه تعطیل شده است.

وی با اشاره به شهریه در مدارس دولتی خاص گفت: مدارس سمپاد نیز در هنگام ثبت نام شهریه دریافت می کنند که میانگین کشوری حدود سه میلیون تومان است که البته 40 درصد دانش آموزان از تخفیف کامل مشمول تخفیف شهریه می شوند. تا تخفیف جزئی در هزینه ثبت نام؛ تدابیر دهک های پایین و معافیت آنها از شهریه قرار است از سال آینده اعمال شود. 30 درصد والدین آنها زیر خط فقر و شرکای فرهنگی ما هستند.

نوری افزود: به طور کلی «معاونت مدرسه» برای ثبت نام اجباری نیست و دانش آموز به دلیل ناتوانی در پرداخت شهریه نباید از تحصیل باز بماند.

گروهی از مدارس به کارآفرینی روی آوردند

وزیر آموزش و پرورش درباره نقش مدارس غیردولتی در دامن زدن به قشربندی آموزشی گفت: تحقیقات نشان می دهد که حضور مدارس غیردولتی کمک کمی به آموزش و پرورش است اما ایجاد قشرهای آموزشی عموماً در پژوهش ها مطرح می شود. ما به ندرت مدارس ابتدایی غیردولتی یا خصوصی در دنیا داریم. ما هم طبق اصل 44 قانون اساسی از خصوصی سازی مستثنی هستیم، این یک موضوع جدی است و باید به طور جدی درباره آن بحث کنیم.

  ترکیب جدید هیات مدیره بانک ملی ایران مشخص شد

نوری ادامه داد: البته تعدادی از مدارس غیرانتفاعی هستند و منفعت اقتصادی ندارند و برخی نیز وابسته به نهادها هستند، اما گروهی از مدارس شروع به کسب و کار کرده اند و خصوصی شده اند و این برخلاف آموزش و پرورش است. ما در رویکردهای خود انتظار و توصیه می کنیم

75 درصد از دانش آموزانی که در کنکور امسال موفق شدند از مدارس دولتی بودند

وی درباره سهم مدارس غیردولتی در کسب رتبه های بالای کنکور گفت: اخباری که در جامعه منتشر می شود، آمار و ارقام آنها به گونه ای است که به نظر می رسد مدارس غیردولتی بالاترین رتبه را دارند. آزمون رتبه بندی و قبولی در حالی که سال گذشته مدارس نمونه دولتی که 50 درصد روستایی و روزانه هستند نسبت به مدارس غیردولتی عملکرد بهتری داشتند، امسال 75 درصد پذیرش ما از مدارس دولتی بوده است. عموماً معتقد بودند که مدارس نمونه دولتی و سمپاد خصوصی هستند در حالی که دولتی هستند.

نوری اضافه کرد: من به عنوان وزیر نسبت به هیچ کدام از مدارس تعصب ندارم اما این ذهنیت را برای مردم ایجاد کرده اند که مدارس سمپاد خصوصی است در حالی که این مدارس دولتی هستند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان سخنان خود گفت: ما مدارس را برگرفته از مبانی سند تحول بنیادین مرکز سنجش و نظارت بر کیفیت آموزش رتبه بندی می کنیم. حرکت به سوی تحول آغاز شده است.

2022-08-14 06:19:22

دیدگاهتان را بنویسید