آب انبار تاریخی شش باد در شهر یزد را به شما تقدیم می کنیم

جامعه 24 – شهر یزد دارای بیشترین تعداد آب انبارهای قدیمی در ایران است و آب و هوای خشک و بیابانی و شرایط آب و هوایی یزد و بارش کم برف و باران سالانه از دلایل تشکیل این آب انبارها در قدیم بوده است.

آب انبار شش بادگیر یکی از قدیمی ترین آب انبارهای یزد است که امروزه یکی از جاذبه های گردشگری یزد به شمار می رود. این آب انبار متعلق به سلسله قاجار است و نام آن در چهارم فروردین 1357 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب انبار شش بادگیر تنها آب انبار شش بادگیر هشت ضلعی شهر یزد است که بیشتر شهرت خود را مدیون سدهای بادی بلند، زیبا و هشت ضلعی و گنبد عظیم تخم مرغی آن است.

به گزارش جامعه 24، معماران سیکس ویند مخزن آن را هشت ضلعی ساختند تا از بادهای شدید این منطقه حداکثر استفاده را ببرند. معماری زیبای بادگیر، ارتفاع آب انبار و بادگیرها، تزیینات زیبای شیروانی و آجری با موکران کاری و لوازم چشم نواز از جاذبه های سد شش بادگیر یزد است.

این آب انبار قدیمی تا دهه ها پیش همچنان کار می کرد و مردم از آن آب می کشیدند، اما امروزه پس از ثبت در آثار ملی ایران، به یکی از جاذبه های تاریخی تبدیل شده است. همچنین در ایام محرم از فضای بین درب ورودی و گنبد آن برای قرار دادن خیمه های حسینیه و گرمایش استفاده می شود.

آب انبار تاریخی شش باد در شهر یزد را به شما تقدیم می کنیم

آب انبار شش باد در شهر یزد کجاست؟

آب انبار شش بادگیر یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری یزد است که در خیابان 10 فروردین، منطقه تل یزد واقع شده است.

  آیا واقعیت کوانتومی وجود دارد؟

آدرس آب انبار شش بادگیر: استان یزد، شهر یزد، کوچه شش بادگیر، منطقه تل یزد، خیابان دهم فروردین، شهر یزد

طراح و سازنده تانک شش باد

آب انبار شش بادگیری یکی از منحصر به فردترین جاذبه های شهر یزد است که توسط حاجی محمد حسین خیر فرزند نورالله یزدی طراحی شده و تنها بنای شش بادگیری در ایران به شمار می رود.

این آب انبار تاریخی وقف شده و سند آن موجود است. حاج محمد حسین از املاک و دارایی های خود در یزد و تفت برای ساخت آب انبار شش باد استفاده کرد. آب روان شهر یزد شش مخزن باد را پر کرده است.

آب انبار تاریخی شش باد در شهر یزد را به شما تقدیم می کنیم

معماری سد شش بادگیر یزد

ورودی ها و گنبد

آب انبار شش باد شهر یزد دارای دو ورودی در شمال و جنوب و دو پاشیر است که در زبان طراحی ورودی جنوبی مخصوص پیروان اسلام و ورودی شمالی مشابه ورودی جنوبی برای پیروان اسلام است. دین زرتشت. اما در برخی روایات و منابع این فرضیه رد شده و دلیل این طرح را متراکم بودن جمعیت محله و استقرار آن در بافت شهری دانسته اند.

در ورودی قسمت جنوبی و پله های 25 و 26 هشتی آجر فرش شده پیش بینی شده و پس از دهلیز، طاق مخزن آغاز می شود.

همچنین راه پله مخزن شش باد از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت آن باز است و 55 پله آن به سر مخزن می رسد و قسمت دوم از پلکان اصلی تا طاق مخزن ادامه دارد.


بیشتر بخوانید: معرفی آبشار شوی معروف به نیاگارای ایران

  یارانه انرژی کدام مشترکین حذف می شود؟

گنبد این آب انبار تاریخی به شکل تخم مرغ طراحی شده است که زیبایی و زبان طراحی خاص آن را القا می کند. ارتفاع مخزن آب 12.6 متر و ارتفاع بادگیرها 10 متر می باشد.

بادگیرها

آب انبار شش باد در شهر یزد شامل 6 بادگیر است که ابتدا سه بادگیر بر روی آن ساخته شد و در سال های دیگر برای خنک شدن بیشتر سه بادگیر دیگر به طراحی آن اضافه شد. با کمی دقت در شکل بادگیرها، تفاوت بین سه بادگیر قدیمی با بادگیرهای جدید مشهود است.

6 بادگیر این مخزن با توجه به نوسانات باد و شرایط آب و هوایی در فصول مختلف به شکل هشت ضلعی و در جهت پرش باد طراحی شده است و ارتفاع هر 6 بادگیر مخزن به 10 متر می رسد. .

آب انبار تاریخی شش باد در شهر یزد را به شما تقدیم می کنیم

قسمت های مختلف تانک شش باد

به گزارش جامعه ۲۴، اکثر مخازن آب به ویژه شهر یزد در چهار قسمت گنبد، حزین، پاشیر و بادگیر طراحی شده اند که هر کدام از این چهار عنصر نقش مهمی در حفظ آب دارند.

تانک شش باد نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای این چهار عنصر است. این گنجینه ها به دلیل غلبه آب و خنکی آن در دل زمین حفر شد و گنبد به صورت نیم دایره ای بر روی گنج ساخته شد تا از آلودگی و گرمای آب جلوگیری شود.

گله شامل یک راه پله است که برای تخلیه آب تعبیه شده و بادگیرهایی برای خنک نگه داشتن آن و هدایت هوای خنک برای پایین آوردن دمای آب داخل خزانه ساخته شده است.

  شکلات داغ؛ خوشمزه است که از خواص آن بی خبرید!

نکات مهم هنگام بازدید از مخزن شش باد

– بهترین فصل و زمان ممکن برای بازدید از سد شش بدیر بهار و پاییز است.

– اگر به شهر یزد سفر کردید و از جاذبه های گردشگری و تاریخی آن دیدن کردید، بهتر است بدانید که تانکرهای آب شش بادگیری نیز در مسیر آثار تاریخی یزد قرار دارد و بازدید و دسترسی به آنها بسیار آسان است.

2022-08-03 03:31:04

دیدگاهتان را بنویسید